دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره سیستم عامل ؟

مدت زمان زیادی از ارائه ویندوز تا امروز می گذرد. حدودا سی سال از عرضه ویندوز می گذرد که این زمان زیاد خود باعث تغییرات بسیاری در ظاهر و عملکرد این سیستم عامل شده است. در ۲۰ نوامبر اولین نسخه ی ویندوز و پوسته گرافیکی برای MS-DOS تولید شد. مایکروسافت با عرضه ی این سیستم عامل توانست ۹۰ درصد بازار را یانه های شخصی را در اختیار بگیرد و به عنوان سیستم عامل محبوب در میان کاربران جا باز کند. تا سال ۲۰۱۳ و پس از یان که سیستم عامل اندروید نیز ارائه شد این سیستم عامل همچنان به روند خود ادامه داد. در ادامه قصد داریم شما را با سیر پیشرفت سیستم‌عامل ویندوز از گذشته تا امروز آشنا کنیم.

نسخه ۱ ویندوز

همانطور که قبلاً گفتیم اولین نسخه از سیستم عامل ویندوز با نام ویندوز ۱ در ۲۰ نوامبر منتشر شد که در واقع این نسخه پوسته ی گرافیکی برای MS-DOS  محسوب می شد. این نسخه هر چند ظاهر خوبی نداشت ولی بسیاری از استانداردها نظیر منوهای کشویی و اسکرول شدن صفحه معرفی شدند. در سال ۲۰۰۱ و ۱۰ سال بعد پشتیبانی از این نسخه متوقف شد.

ویندوز ۲

در دسامبر سال ۱۹۸۷ این نسخه عرضه شد که مهم ترین قابلیت آن پنجره های روی هم بودند که همین قابلیت باعث شکایت اپل از مایکروسافت شد ولی رای دادگاه به نفع مایکروسافت بود. چون این نسخه بدون درایو اجرا می شد نسبت به نسخه ی قبل از محبوبیت بیشتری برخوردار بود.

ویندوز ۳

در سال ۱۹۹۰ این نسخه از ویندوز با المان های ظاهری معروف عرضه شد و کاربران شاهد پیشرفت عملکرد سیستم‌عامل بودند. در این نسخه قابلیت های جدیدی نظیر پشتیبانی از کارت صدا و سی دی رام اضافه شدند. برای داشتن این نسخه تنها به ۵ مگابایت فضا نیاز داشت.

ویندوز ۹۵

ویژگی دکمه ی استارت در سال ۱۹۹۵ به این نسخه اضافه شد. ویندوز ۹۵ با ارزش ۱۹.۹۵ دلار در فلاپی دیسک به فروش می رسید.

ویندوز ۹۸

ویندوز ۹۸ یکی از موفق ترین نسخه های مایکروسافت بود که تا چند سال پیش در اداره ها و نهاد ها استفاده می شد. در این نسخه مرورگر اینترنت اکسپلورر به صورت پیش فرض در اختیار کاربران قرار گرفت.

ویندوز ME

Me مخفف نسخه هزاره بود که برای کاربران خانگی به بازار عرضه شد. ویندوز me از محبوبیتی برخوردار نبود و برنامه های Ms-DOS را پشتیبانی نمی کرد اما قابلیت بوت سریع را دارا بود.

ویندوز xp

در اکتبر ۲۰۰۱ این نسخه با ظاهر زیبا و تصویر زمینه پیش فرض محبوب ترین سیستم عامل گشت که هنوز  کابران زیادی از آن استفاده می کنند. بهبود های بسیار گسترده و نسخه های زیاد برای کاربران خانگی باعث فراگیر شدن این سیستم عامل شده بود.

ویندوز ویستا

ویستا بر خلاف نسخه های قبلی به ویژگی ظاهری بیش از اندازه توجه کرده بود ولی کاربران با وجود این همچنان ویندوز xp را بر این نسخه ترجیح دادند.

ویندوز 7

در سال ۲۰۰۹ مایکروسافت با حذف حزئیات اضافه ویندوز ویستا این نسخه را ارائه‌ی داد. ویندوز ۷ با افزایش سرعت و بهبود عملکرد و بی نقص بودن سیستم عامل توانست فروش عالی را پشت سر بگذارد.

ویندوز 8

ویندوز ۸ در سال ۲۰۱۲ مشابه ویندوز ویستا عرضه شد و با وجود بروز رسانی های مختلف نتوانست مثل ویندوز ۷ محبوبیت داشته باشد.

ویندوز 10

آخرین نسخه یعنی ویندوز ۱۰ تمامی مشکلات نسخه های قبل را رفع کرد. باید دید که مایکروسافت می تواند همانند xp و ۷ موفق شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *