Furniture

هران چه را درباره موس وکیبورد باید بدانید ؟

همانطور که می دانید ماوس و صفحه کلید گیمینگ ویژه انجام بازی است. بنابراین نباید برای اهداف دیگری به خرید آنها بپردازید زیرا قطعا نیاز شما را به خوبی برآورده نکرده و حتی مشکل ساز هم خواهند بود.

ویژگی اصلی این دسته از ماوس‌ها ردیابی دقیق‌تر و با سرعت بالاتر است؛ اما ویژگی‌هایی مانند قابلیت شخصی‌سازی، راحتی و نحوه کاربری آن نیز از ویژگی‌های ماوس‌های گیمینگ به شمار می‌روند.

زمانی که تمام فعل و انفعالات داخل بازی کامپیوتری شما مانند حرکت دادن تصویر، مسیریابی، کنترل و نشانه‌گیری در بازی‌های شوتر از طریق ماوس انجام می‌شود، مطمئن باشید یک ماوس گیمینگ مناسب از اعضای اصلی تجهیزات گیمینگ شما محسوب می‌شود. مهمترین تفاوت ماوس گیمینگ و معمولی داشتن سنسوری با سرعت و دقت ردیابی بالا است.

تفاوت ماوس گیمینگ و معمولی

سنسور های لیزری و نوری
ماوس‌های معمولی و رایج بیشتر از سیستم سنسورهای نوری دارای LED استفاده می‌کنند، آخرین تغییرات این صنعت استفاده و بکارگیری از سنسورهای لیزری است. اما این دو نوآوری چه تفاوت‌هایی دارند؟
نحوه عملکرد و ساخت ماوس‌های لیزری نیز هم‌مانند ماوس‌های نوری استفاده است با این تفاوت که بجای نور قرمز رنگ، LED و اینفرارد در ساختشان از فناوری جایگزین لیزر استفاده می‌شود.
نور لیزر باعث روشن شدن سطح ماوس‌پد می‌شود، اما بر خلاف سنسورهای نوری که با پردازش تصویر دریافت شده و تغییرات آن جهت و سرعت حرکت ماوس را تشخیص می‌دهند؛ ماوس‌های با سنسور لیزری عمق فرورفتگی و برآمدگی‌های سطح ماوس‌پد را تشخیص می‌دهند. این امر باعث می‌شود تا ماوس‌های لیزری در مقابل ماوس‌های معمولی حساسیت بیشتری داشته باشند.

با توجه به نوه کارکرد و ردیابی این دسته از سنسورها، ماوس‌پدهایی با جنس سطوح مختلف مانند ماوس‌پد Logitech G640 و Logitech G440 نیز طراحی شده‌اند تا ردیابی را برای سنسور ماوس شما ساده‌تر کنند و ردیابی دقیق‌تری را در اختیار شما قرار دهند.

وضوح عملکرد یا DPI


DPI یا Dots Per Inch اندازه‌گیری دقت ماوس شماست. هرچقدر که DPI ماوس شما بیشتر باشد، زمانی که ماوس خود را حرکت می‌دهید، نشانگر ماوس بیشتر حرکت می‌کند. تفاوت ماوس گیمینگ و معمولی در این است که ماوس‌های گیمینگ دارای DPIهای بالاتری هستند تا دقت بیشتری در ردیابی خود داشته باشند. به عنوان مثال لاجیتک در ماوس‌های گیمینگ گران‌قیمت خود از سنسور لاجیتک HERO استفاده می‌کند که بازه DPI 100 تا ۱۶۰۰۰ را در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین برخی از ماوس‌های گیمینگ دارای دکمه‌‌های تنظیم DPI هستند و یا حتی دارای دکمه‌ای به نام Sniper Button هستند که با فشار آن‌ DPI ماوس به کمترین میزان خود می‌رسد تا در هنگام شلیک با اسنایپر حداکثر دقت را داشته باشند.

در مطلب DPI ماوس چیست با این ویژگی ماوس‌ها به صورت کامل آشنا می‌شویم.

ارگونومی و شخصی سازی
ارگونومی و نحوه طراحی شکل ظاهری ماوس نیز از اهمیت بالایی نیز برخوردار است. از آنجایی که شما ساعت‌ها ممکن است غرق بازی‌های ویدئویی شوید، حس راحتی و لذت بخش بودن این ساعات از اهمیت زیادی باید برخوردار است.
بهترین ماوس‌های حال حاضر بازار مانند ماوس Logitech G903 این قابلیت را به شما می‌دهند که اجزای سازنده آن مانند تعداد دکمه‌ها و وزن ماوس را بر اساس نیازتان تغییر دهید.
بسیاری از ماوس های موجود علاوه بر دکمه‌های کلیک راست و چپ دارای دکمه‌های قابل تنظیم نیز هستند تا دستورات کلان برای انتخاب سریع اسلحه و غیره را برنامه ریزی و در دسترس قرار دهید تا در زمانی که به آن‌ها نیاز دارید به دنبال آن‌ها روی کیبورد خود نباشید. این قابلیت ویژه در بازی های استراتژی که در کمترین زمان باید بهترین انتخاب را داشته باشید به بهترین نحو به کمک شما می‌آیند.

اگر شما یک گیمر هستید، چه نوع کیبوردی را برای بازی انتخاب می‌کنید؟ کیبورد‌ گیمینگ یا کیبورد‌های معمولی؟ تفاوت کیبورد مکانیکی با کیبورد معمولی چیست؟ در این مقاله با تفاوت کیبورد‌ گیمینگ و کیبورد معمولی آشنا می‌شویم.

کیبورد ممبرین چیست؟


کیبورد‌های معمولی یا ممبرین (Membrane) دارای یک برد اصلی هستند و روی آنها قطعات پلاستیکی وجود دارند که توسط یک قطعه لاستیکی از هم جدا شده‌اند، با فشار دادن این نوع دکمه قطعه لاستیکی آن فشرده می‌شود و قطعه پلاستیکی رویی آن حرکت می‌کند و باعث ایجاد یک اتصال کوتاه در کیبوردمی‌شود که این پیام برای کامپبوتر شما می‌فرستد که دکمه‌ای فشرده شده است. کیبورد‌های ممبرین نسبت به کیبورد‌های مکانیکی کم‌صداتر هستند و با توجه به ساده‌تر بودن مکانیزم کاری آنها، هزینه ساخت بسیار کمتری نیز دارند، اما کیبورد‌های ممبرین عمر بسیار کمتری نسبت به کیبورد‌های مکانیکی دارند.

کیبورد‌ گیمینگ چیست؟
کیبوردهای گیمینگ غالباً از دسته کیبوردهای مکانیکی هستند. همانطور که از اسم آن مشخص است، کیبورد‌های مکانیکی از یک مکانیزم مکانیکی برای فشردن دکمه‌ها استفاده می‌کند و انواع مختلفی دارد، اما در کل همه آنها از قطعه‌هایی مانند پایه دکمه، فنر و رویه آن تشکیل می‌شود.

کیبورد‌های مکانیکی عمر طولانی‌تری نسبت به کیبورد‌های ممبرین دارند و کلیک‌ها را بسیار سریع‌تر ثبت می‌کنند که می‌تواند تعداد کلیک‌های شما روی کیبورد را در یک زمان مشخص بالاتر ببرد. همچنین کیبورد‌های مکانیکی برخلاف کیبورد‌های معمولی یا ممبرین می‌توانند همه دکمه‌ها را همزمان فعال کنند، کیبورد‌های معمولی می‌توانند تعداد محدودی از دکمه‌ها را به صورت همزمان فعال کنند و این امر به این دلیل است که دکمه‌ کیبورد‌های معمولی برروی یک صفحه هستند و تعداد دکمه‌های فعال بستگی به برد آن کیبورد دارد، اما دکمه کیبورد‌های مکانیکی مکانیزم‌های جداگانه‌ای دارند که باعث می‌شود دکمه‌ها با دکمه‌های دیگر ارتباطی نداشته باشند.

کدام کیبورد‌ گیمینگ برای من مناسب است؟
همانطور که گفته شد تفاوت کیبورد‌ گیمینگ و کیبورد معمولی فقط در قیمت آن‌ها نیست و فناوری ساخت آن‌ها نیز متفاوت است. هرکدام از این نوع کیبورد‌ها نکات مثبت و منفی خود را دارند و باید ببینید که کدام نوع کیبورد برای شما مناسب‌تر است.

اگر نمی‌خواهید خیلی هزینه کنید یا هر از گاهی به بازی می‌پردازید، می‌توانید کیبورد معمولی و یا کیبوردی مانند کیبورد گیمینگ لاجیتک G213 Prodigy را تهیه کنید که بیشتر قابلیت‌های یک کیبورد گیمینگ کاملاً حرفه‌ای مثل نورپردازی RGB، دکمه‌های برجسته با جابه‌جایی زیاد و سطح فرورفته، قابلیت Anti-Ghosting که باعث می‌شود بتوانید بیشتر از چند دکمه محدود را به صورت همزمان فعال کنید را دارد.

کیبورد گیمینگ

اگر یک گیمر حرفه‌ای هستید و یا محدودیتی برای هزینه کردن ندارید، کیبوردهای گیمینگ و مکانیکی مانند کیبوردهای لاجیتک G910 Orion Spectrum,  G Pro Keyboard, G413 Carbon را به شما پیشنهاد می‌کنیم که دارای جدیدترین و بهترین تکنولوژی‌ها در زمینه کیبورد‌های گیمینگ مانند LightSync RGB و سوییچ‌های مکانیکی Logitech Romer-G هستند.

منظور از کیبورد مکانیکی ، کیبوردهایی است که برخلاف کیبوردهای معمولی در میانه‌ی بازه‌ی حرکتی خود عمل می‌کنند. در ادامه با اشاره به ساختار داخلی کلید مکانیکی به انواع کیبوردهای مکانیکی Cherry MX، لاجیتک و ریزر اشاره می‌کنم.

کیبورد مکانیکی واژه‌ی جدیدی در دنیای کیبورد و بالاخص کیبوردهای حرفه‌ای گیمینگ نیست اما شاید کمی مبهم و تازه به نظر برسد. کیبوردهای مکانیکی با توجه به اینکه کلیدهای بهتری دارند، قیمت بالاتری دارند و معمولاً بیشتر مورد توجه گیمرها و کاربران حرفه‌ای هستند.

هر کلیدی عمل اصلی خود یعنی برقرار مدار ارتباطی و ارسال سیگنال مربوطه را انجام می‌دهد اما همه‌ی کلیدها کیفیت یکسانی و وقتی آنها را فشار می‌دهیم، حس یکسانی به ما منتقل نمی‌شود. در واقع مکانیزم داخلی کلیدها بسیار متنوع است.
بخش اصلی هر کامپیوتر گیمینگ، کیبورد آن است، خصوصا کیبورد مکانیکی که محبوب گیمرهاست. اما تمامی سوئیچ های مکانیکال به کار رفته در این کیبورد گیمینگ یکسان نیستند. از آنجایی که امروزه سوئیچ های زیادی در بازار هستند، در این مقاله شما را با انواع آن ها آشنا می کنیم تا بتوانید تفاوت میان آن ها را درک کنید. در حالت کلی دو نوع کیبورد وجود دارد:

کیبوردهای مکانیکال، که سوئیچ هایی منفرد و فنرهایی فلزی دارند
کیبوردهای رابر دام (Rubber dome)، که مدرن تر و ارزانتر هستند. این کیبوردها، صفحات پلاستیکی دارند که حس لمس را ایجاد و تماس با کیبورد را در کامپیوتر ثبت می کنند.
فارغ از این که چه نوع سوئیچی را انتخاب می کنید، به طور کل کیبوردهای مکانیکال مناسب بازی های PC هستند، زیرا زمانی که فشار داده می شوند، فیدبکِ واضحی دارند. همچنین یک کیبورد مکانیکی نسبت به رابر دام مقاوم تر است. به عنوان مثال عمر سوئیچ های Cherry MX، بسته به نوع سوئیچ، حدود 20-50 میلیون ضربه است، در حالی که عمر رابر دام تنها به 5 میلیون ضربه می رسد.

بخش های اصلی سوئیچ کیبورد
قبل از اینکه وارد مبحث انواع سوئیچ در کیبورد مکانیکی شویم، ابتدا بخش های تشکیل دهنده ی یک سوئیچ را بررسی می کنیم. یک سوئیچ مکانیکال به بخش های زیر تقسیم می شود که به ترتیب از بالا به پایین معرفی می کنیم:

Keycap یا کلاهک: قطعه ای پلاستیکی که کلیید روی کیبورد را مشخص می کند. روی این قطعه حروف چاپ می شوند.

استم (Stem): ساقه یا همان stem در واقع بخشی است که کلاهک روی آن سوار می شود. شکل این قسمت در سوئیچ ها متفاوت است.

Switch housing: بخشی است که تمامی قطعات را کنار یکدیگر قرار می دهد.

اسلایدر: اسلایدر به فنر فشار وارد می کند و ارتباط بین ورقه های کانتکت فلزی، که در کنار سوئیچ هستند، را قطع می کند.

ورقه های کانتکت فلزی: زمانی که این ورقه ها به یکدیگر برخورد می کنند، یک ضربه کلید ثبت می شود.

فنر: فنر به دور پایه ی اسلایدر می پیچد و سوئیچ را به موقعیت ابتدایی خود بر می گرداند.

در سوئیچ های دام رابر، تنها 3 یا 4 بخش وجود دارد که عبارتند از کلاهک، اسلایدر، لایه سیلیکونی، تخته مدار چاپی (PCB) با مدارهای الکترونیکی.
انواع رفتارِ سوئیچ های مکانیکال
خطی: ضربه کلید ثابت و آرام است

لمسی: یک ضربه در وسط، معمولا اطراف نقطه تحریک

کلیکی: یک ضربه در وسط، با صدای «کلیک» بلند

با استفاده از سوئیچ های حسی و کلیکی، هر بار که شما چیزی را تایپ می کنید، فیدبکی مانند یک «کلیک» یا «احساس ضربه» را دریافت خواهید کرد. این سوئیچ ها در ژانرهایی مانند RTS، که اکشن های شما در دقیقه عامل پیروزی است، بسیار مناسب هستند.  اگر علاقمند به انواع بازی با سرعتی بالاتر هستید، سوئیچ های خطی مناسب کار شما هستند. زیرا هیچ کلیکی وجود ندارد. شما می توانید سوئیچ را سریعتر فشار دهید و ضربات کلید را با سرعت بالاتری ثبت کنید.
کالیه، معروف به Kaihua Electronics، یک کارخانه چینی تولید سوئیچ است. این سوئیچ ها برای اولین بار در سال 1990 وارد بازار و به تدریج در تمام دنیا پخش شدند. نه تنها سوئیچ های کالیه رقیب سوئیچ های چری ام ایکس هستند، بلکه این شرکت، سوئیچ هایی سفارشی برای شرکای خود نیز تولید می کند .
غیر ممکن است که شما به دنبال تجهیزات گیمینگ باشید و به برند خوش نام ریزر بر نخورید. در سال 2014، شرکت گیمینگ ریزر با همکاری Kaihua، سوئیچ های مکانیکال ریزر را توسعه دادند، که فورا در کیبوردهای گیمینگ سری BalckWidow استفاده شد. از آن زمان، شرکت ریزر خط تولید سوئیچ های خود را با همکاری چندین تولید کننده مانند Greetech ،Kaihua و غیره گسترش داده است. در حال حاضر دو نسخه از سوئیچ های ریزر موجود هستند: Razer Green و Razer Orange.
شرکت لاجیتک، سوئیچ Romer-G خود را با همکاری شرکت Omron، که یکی از تولید کنندگان برجسته ژاپنی است، تولید کرد. در حال حاضر، سوئیچ Romer-G تنها در کیبورهای گیمینگ Logitech G810 Orion موجود هستند.
SteelSeries به Kaihua تبدیل شد تا سریع ترین سوئیچ ممکن را تولید کند. نتیجه ی این همکاری سوئیچ QS1 است که اولین بار در کیبورد مکانیکی SteelSeries Apex M800 استفاده شد. ساختار سوئیچ QS1 مانند سوئیچ Romer-G است. یک فنر در مرکز قرار می گیرد و کلاهک ها را پشتیبانی می کند. در پایه سوئیچ نیز یک LED قرار دارد.
Cooler Master به جز در یک مدل، از سوئیچ های Cherry MX روی کیبوردهای خود استفاده می کند. سوئیچ Cooler Master Hybrid Capacitive نسخه ی اصلاح شده ی سوئیچ Torpe است. این سوئیچ ساقه (Stem) مربوط به سوئیچ Cherry MX را به مرکز ساقه ی Torpe اضافه می کند، که این کار باعث می شود که کاربران بتوانند کلاهک های سفارشی خود را روی آن نصب کنند.
Bloody از سوئیچ های نوری برای کیبوردهای گیمینگ خود استفاده می کند. زمانی که نور لیزر زیر هر سوئیچ قطع می شود، سوئیچ های نوری، یک ضربه کلید را تشخیص می دهند. از آن جا که این شرکت به کانتکت های فلزی اطمینان نمی کند، محصولات آن خطای کمتری دارند.
روکات یک برند قدیمی در تولید کیبورد بوده اما در عرصه سوئیچ تازه کار است. با وجود تجربه ی کم، اولین اقدام این شرکت، که سوئیچ مکانیکی Titan است، بسیار فوق العاده از کار در آمد. علاوه بر ویژگی هایی مانند دقت بالا، تیتان قادر به کاهش نوسانات سوئیچ و ثبت زودتر ضربه های کلید به دلیل استفاده از مواد با کیفیت بالا است. روکات همچنین با سوئیچ هایی با کلاه بسیار باریک و سبک وزن جفت می شود.
می توان نتیجه گرفت که بهترین سوئیچ گیمینگ وجود ندارد. به طور کلی کیبورد مکانیکی دوام و عملکرد بهتری دارد، ولی در انتخاب همیشه اولویت شما مهم است. همه ما گیمرهای حرفه ای StarCraft را با کیبوردهایی مجهز به Cherry MX Blues و گیمرهای Counter Strike را با کیبوردهای membrane دیده ایم. پس بهتر است سوئیچ های مختلف را امتحان کنید تا متوجه شوید کدام مناسب شما هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *