Furniture

درباره اسپیکر بلوتوثی بدانید -؟

مروزه خرید بهترین اسپیکر موجود در بازار برای هر فردی لازم و ضروری است، اما تعداد زیادی اسپیکر از انواع مختلف در بازار وجود دارد.  کدام یک برای نیازتان مناسب است؟ اسپیکرهای پرتابل، ضدآب یا گیمینگ و …؟ اسپیکرهای بلوتوثی یک گزینه عالی برای گردشگران ساحلی و دوچرخه سواران شهری هستند، در حالی که اسپیکرهای گیمینگ برای بازی های آنلاین مناسبند و جزو اسپیکرهای دسک تاپ بشمار می روند. در ادامه متن از سایت تهران اسپیکر، نحوه عملکرد اسپیکرها، کاربرد و ویژگی های مهم مرتبط با انواع اسپیکر را بررسی می کنیم :

اسپیکرها چگونه کار می کنند؟

اسپیکرها به منظور ایجاد میدان مغناطیسی، انرژی الکتریکی را از باتری یا خروجی برق می گیرند. سیم پیچ صدای اسپیکر، به میدان مغناطیسی واکنش نشان می دهد و درایور/مخروط را به جلو و عقب حرکت می دهد. مخروط، هوا را در اطراف خود حرکت می دهد و امواج صوتی تولید می کند. مخروط با حرکت سریع به جلو و عقب در فاصله ای کوتاه نت های بلندی ایجاد می کند. وقتی مخروط علاوه بر جلو و عقب رفتن، این کار را کندتر انجام می دهد، نت های عمیق تری ایجاد می کند. فرکانس امواج، تصور ما از گام صدا را تعیین می کند.

برای تجسم این موضوع، به پرتاب سنگ در حوضچه فکر کنید. یک سنگ بزرگ با ضربه ای شدید به آب برخورد می کند. انجام این کار امواج بزرگی ایجاد می کند که از هم دور هستند. برعکس، پس از انداختن یک سنگریزه به داخل حوضچه، صدای ضربه با فرکانس بالا را خواهید شنید. امواج حاصل کوتاه تر می شوند و فاصله نزدیکی با هم دارند. امواج در آب دقیقاً به همان شیوه ای عمل می کنند که امواج صوتی در هوا حرکت می کنند. امواج بزرگ و آهسته نت های پایینی تولید می کنند. امواج کوتاه و سریع نت های بالایی تولید می کنند.

اکثر اسپیکرها شامل دو مخروط/درایور(ووفر و توییتر)، یک شبکه متقاطع و یک محفظه هستند. اسپیکرهای دو مخروطی بلندگوی دو طرفه نامیده می شوند. مخروط ها قطعات نازک قیفی شکل(معمولاً پلاستیکی) هستند. هر مخروط فرکانس هایی را که متناسب با اندازه خود است تولید می کند. ووفر باس تولید می کند و توییتر فرکانس های بالا را منتشر می کند.  مید-رنج در جایی بین این دو قرار می گیرد و توسط شبکه متقاطع که فرکانس ها را بین مخروط ها تقسیم می کند، مشخص می شود.

در طراحی سه طرفه، یک درایور مید-رنج اختصاصی کار ووفر و توییتر را تقویت می کند. بلندگوهای 4 طرفه یک ساب ووفر را به ترکیب اضافه می کنند. چنین طرح هایی دارای مزایایی هستند، اما به کار گرفتن سه یا چهار درایور، یک کار دشوار و هزینه بر است.

نمودار مدار متقاطع بلندگو 4 جهته

شبکه متقاطع، سیگنال صوتی خروجی از دستگاه رسانه شما(ضبط، سی دی، جعبه پخش …) را تفسیر می کند و فرکانس های مختلف را به درایور مناسب ارسال می کند. یک شبکه متقاطع با طراحی خوب شامل یک فیلتر کم گذر(LPF) که از رسیدن ووفر به بالاترین حد خود جلوگیری می کند و یک فیلتر با گذر بالا(HPF) ، که از نفوذ فرکانس های پایین به توییتر جلوگیری می کند، تشکیل شده است. همه این اجزا که بخش های مهمی در طراحی اسپیکر هستند و تأثیر عمده ای روی صدای آن دارند، در محفظه اسپیکر قرار دارند. محفظه باید سفت و محکم و دارای قسمت داخلی مرطوب باشد، تا از طنین رنگ صدا جلوگیری شود.

محفظه های پلاستیکی ممکن است برای اسپیکرهای کامپیوتر خوب عمل کنند، اما برای سیستم های صوتی حرفه ای مناسب نیستند. محفظه ها معمولاً باید از چوب یا معمولاً از تخته فیبر با چگالی متوسط​(MDF) ساخته شوند.

طراحی محفظه معمولاً یکی از این دو نوع است: محفظه مهر و موم شده یا نوع “باس رفلکس” با دهانه یا “پورت” که برای ایجاد حفره رزونانس طولانی تر/عمیق تر برای تولید فرکانس های پایین استفاده می شود. هنگامی که ووفر حرکت می کند، هوا را به دو جهت جلو و عقب هل می دهد. در صورت عدم برخورد صحیح، صدای خروجی از فاز موج عقب، موج جلو را حذف می کند و در نتیجه بیس ضعیفی ایجاد می شود.

یک سیستم که به درستی طراحی شده است، باعث می شود که دو موج به جای لغو شدن، به یکدیگر اضافه شوند، و در نتیجه بیس تقویت شده و کاهش نمی یابد. یک روش جایگزین و بسیار محبوب تقویت باس، “تعلیق صوتی” نامیده می شود. این طرح از یک جعبه مهر و موم شده استفاده می کند که در آن هوای محبوس مانند یک فنر عمل می کند. مزیت این روش این است که یک جعبه کوچکتر می تواند باس بسیار عمیق تری تولید کند. معایب آن راندمان پایین تر است و در نتیجه نیاز به تقویت کننده قوی تری وجود دارد.

انواع مختلف اسپیکرها

با وجود انواع مختلف اسپیکرها در بازار، تشخیص اینکه کدام یک مناسب نیازهای شما است، دشوار است. ابتدا به این فکر کنید که قصد دارید از اسپیکرها به چه هدفی استفاده کنید. آیا در حال ساخت یک سینمای خانگی درجه یک هستید، به دنبال یک سیستم صوتی چند محیطه هستید یا رویای یک سیستم صوتی استریو حرفه ای را دارید؟ شاید شما می خواهید هنگام آشپزی به موسیقی گوش دهید یا برای شروع روز خود زیر دوش آهنگ های مورد علاقه خود را بخوانید.

هنگامی که دانستید که چگونه می خواهید از سیستم خود استفاده کنید، به محیطی که در آن می خواهید به موسیقی گوش دهید، فکر کنید. هر چه فضای شما بزرگتر باشد، سیستم شما نیز باید قدرتمندتر باشد. آیا می خواهید صدا را در یک آپارتمان استودیویی یا یک سینمای خانگی 1000 فوت مربعی پخش کنید؟ برای مورد اول ممکن است یک بلندگوی هوشمند کافی باشد. برای مورد دوم، احتمالاً شما نیاز به تنظیم صدای فراگیر با قدرت بالای بیش از 5 اسپیکر و حداقل یک ساب ووفر دارید. اجازه دهید نگاهی به انواع مختلف بلندگوهای موجود در بازار بیاندازیم:

اسپیکرهای برج/ ایستاده؟

همانطور که از نامشان پیداست، اسپیکرهای ایستاده معمولاً روی زمین قرار می گیرند و اغلب تحت عنوان اسپیکرهای برجی نامیده می شوند و بیشتر آن ها 90 تا 120 سانتی متر از سطح زمین ارتفاع دارند. اگرچه اندازه یک اسپیکر ارتباط کمی با کیفیت صدا دارد یا بهتر است بگوییم هیچ ارتباطی ندارد، اما اسپیکرهای بزرگ معمولاً صدای بلندتری دارند. از آنجایی که ایجاد فرکانس های پایین با مخروط های بزرگتر آسان تر است، اسپیکرهای ایستاده نیز برای تولید بیس بیشتر، مجهزتر هستند.

با این حساب، اسپیکرهای برج برای فضاهای بزرگ مناسب ترین مدل هستند. یک جفت اسپیکر ایستاده استریو ممکن است تنها چیزی باشد که شما به آن نیاز دارید. اما آن ها معمولاً در سیستم های صوتی فراگیر استفاده می شوند و در اکثر موارد به عنوان اسپیکر جلوی چپ و راست عمل می کنند.

اسپیکرهای قفسه کتابی؟

اسپیکرهای قفسه کتابی، مخصوصاً برای فضاهای کوچکتر، جایگزینی عالی برای اسپیکرهای برجی هستند. آن ها به طور قابل توجهی کوچکتر هستند و معمولاً مجهز به توییتر و ووفر یا درایور مید-رنج هستند. با این حال، می توانید اسپیکرهای قفسه کتابی 3 طرفه که شامل هر یک از این درایورها است را نیز در بازار بیابید. در حالی که این نوع اسپیکرها می توانند روی قفسه کتاب قرار گیرند، وقتی روی پایه اسپیکر قرار می گیرند، کیفیت صدای بالاتری را ارائه می دهند. پایه به صدا اجازه می دهد تا آزادتر خارج شود، در حالی که قفسه، قسمت زیادی از صدایی را که اسپیکر بیرون می دهد، جذب می کند.  

مانند برج ها، یک جفت اسپیکر قفسه کتابی می تواند صدای استریو خوبی تولید کند. آن ها همچنین برای استفاده به همراه سیستم های صوتی فراگیر عالی هستند و می توانند به عنوان بلندگوی جلو یا عقب و یا هر دو عمل کنند. و در حالی که ابعاد آن ها پاسخ بیس شان را محدود می کند، جفت کردن آنها با ساب ووفر به شما این امکان را می دهد که از طیف گسترده ای از فرکانس های صوتی لذت ببرید.

اسپیکرهای فراگیر/ اسپیکرهای ماهواره ای؟

اسپیکرهای ماهواره ای طوری طراحی شده اند که در پشت یا کنار محوطه شنوایی شما قرار می گیرند. به عنوان پسر عموی کوچکتر بلندگوهای قفسه کتابی، آن ها معمولاً دارای دو مخروط، یک توییتر و درایور یا ووفر مید-رنج هستند. اگرچه می توان از آن ها به عنوان یک جفت اسپیکر استریو استفاده کرد، اما به طور کلی به جای اینکه به عنوان اسپیکر اصلی استفاده شوند، بیشتر به عنوان مکمل اسپیکرهای دیگر استفاده می شوند. برای جلوگیری از استفاده از کابل در منطقه شنوایی، اسپیکرهای ماهواره ای اغلب بر روی دیوار یا سقف نصب می شوند. اسپیکرهای ماهواره ای بی سیم گزینه دیگری است که می توانید خریداری کنید. فقط به یاد داشته باشید که این مدل ها هنوز هم به سیم برق نیاز دارند.

اسپیکرهای کانال مرکزی؟

اسپیکرهای کانال مرکزی بخشی جدایی ناپذیر از همه مجموعه های صدای فراگیر هستند. آن ها بین بلندگوهای چپ و راست جلو قرار می گیرند. و وقتی در سینمای خانگی استفاده می شوند، معمولاً درست زیر صفحه نمایش جای می گیرند. با توجه به اینکه آن ها در مرکز قرار دارند، در نتیجه در تولید فرکانس های میان رده تخصص خاصی دارند. هنگام تماشای فیلم و نمایش، اسپیکر کانال مرکزی مسئول خروج صدای گفتگوها است.اسپیکر قفسه ای

ساب ووفرها؟؟

برای لذت بردن از نت های باس عمیق و غنی، وجود یک ساب ووفر ضروری است. امروزه اکثر ساب ووفرها “تقویت شده” می باشند، به این معنی که آن ها شامل یک تقویت کننده داخلی و یک شبکه متقاطع هستند که به شما امکان می دهد تا پاسخ فرکانسی بالای ساب را تنظیم کنید تا با اسپیکرهای اصلی به طور موثری ترکیب شود.

عملکرد ساب ووفر به شدت تحت تأثیر محل قرارگیری می باشد. برخی از مکان ها به طور کامل بیس را حذف می کنند. بنابراین برای بهره وری بیشتر، جایی که ساب ووفر را قرار می دهید و جایی که می نشینید بسیار مهم است.

ساندبارها؟

ساندبارها ساده ترین راه برای بهبود کیفیت صدای تلویزیون شما هستند. نصب آن ها اغلب به سادگی اتصال سیم برق به پریز دیواری یا محافظ برق و سپس اتصال کابل HDMI یا صدا به تلویزیون است.

اسپیکرهای داخلی؟

اسپیکرهای داخلی به شما این امکان را می دهند که از صدای با کیفیت بالا و بدون به هم ریختگی در فضای خود لذت ببرید. در حالی که اکثر اسپیکرها در محفظه های مخصوص اسپیکر تعبیه شده‎اند که می توانند روی پایه، قفسه یا هر سطح سخت دیگری قرار بگیرند، اما اسپیکرهای داخلی در سقف یا دیوار پنهان شده اند. این بلندگوها دارای پنل جلویی یا گریل هستند، اما محفظه کاملی ندارند، زیرا دیوار یا سقف به عنوان یک محفظه عمل می کند. در نتیجه، خود اسپیکر اغلب ارزانتر از اسپیکر قفسه کتابی یا اسپیکر ماهواره ای است. اما هزینه همراه با نصب آن ها به صورت حرفه ای به احتمال زیاد حداقل به اندازه قیمت سایر اسپیکرها گران خواهد بود.

اسپیکرهای داخل دیواری؟

اسپیکرهای داخل دیواری به زیبایی تمام به عنوان اسپیکرهای فراگیر عقب عمل می کنند و به شما این امکان را می دهند که بدون اینکه نگران سیم اسپیکرها یا سیم های برق در سراسر منطقه شنوایی خود باشید، از تجربه ای همه جانبه لذت ببرید. مانند اسپیکرهای قفسه کتابی، آن ها معمولاً دارای توییتر و ووفر هستند. همچنین استفاده از اسپیکرهای داخل دیواری به عنوان یک جفت اسپیکر استریو در مکان های غیراصلی مانند آشپزخانه یا اتاق خواب معمول است. 

اسپیکرهای داخل سقفی؟

طراحی اسپیکرهای سقفی شبیه به مدل های داخل دیواری که دارای ووفر و توییتر هستند، می باشد. از آنجا که آن ها باید در بالای منطقه شنوایی نصب شوند، به اندازه اسپیکرهای فراگیر موثر نیستند. با این حال، آن ها برای پخش فرمت های صوتی مبتنی بر شی مانند Dolby Atmos و DTS: X که برای عمیق ترین تجربه شنوایی موجود، بعد عمودی را به صدای فراگیر اضافه می کنند، عالی هستند. بلندگوهای سقفی نیز برای تنظیمات صوتی چند اتاقه یک انتخاب عالی هستند و به شما این امکان را می دهند تا در حالی که هنوز از آهنگ های خود در خارج از منطقه اصلی شنوایی لذت می برید، منبع صدا را پنهان کنید.

اسپیکرهای فضای باز؟

لازم نیست موسیقی به دیوارهای خانه شما محدود شود. اسپیکرهای فضای باز طوری طراحی شده اند که در برابر عناصر طبیعی مقاوم هستند و به شما این امکان را می دهند که از صدای هنرمندان مورد علاقه خود در حین کار با کباب پز، استراحت در حیاط یا انجام کارها در فضای باز لذت ببرید. برخی از این اسپیکرها ظاهری شبیه به اسپیکر ماهواره ای یا قفسه کتابی دارند و معمولاً در کنار خانه قرار می گیرند. برخی دیگر نیز دارای نمای ساده ای بوده و طوری طراحی شده اند که شبیه سنگ ها یا تزئینات چمن کاری محیط باز باشند.

اسپیکرهای هوشمند؟

اسپیکرهای هوشمند راهی ساده برای آوردن صدایی با کیفیت به هر اتاقی از خانه است. نصب به سادگی اتصال آن ها به پریز برق و یا اتصال آن ها به شبکه خانگی است. پس از اتصال، می توانید آن ها را از طریق برنامه تلفن همراه خود کنترل کنید یا از دستورات صوتی برای پخش موسیقی از بهترین سرویس های پخش جریانی استفاده کنید.

بسیاری از اسپیکرهای هوشمند، از جمله مدل Sonos ، برای اجرای سیستم های صوتی چند اتاقه مناسب هستند. آن ها به شما این امکان را می دهند تا پخش موسیقی را در چندین اسپیکر در سراسر خانه از طریق برنامه تلفن هوشمند یا کنترل های صوتی خود انجام دهید. اگر یک گیرنده سازگار یا دستگاهی مانند Sonos Port در اتاق سرگرمی خود دارید، می توانید پخش را از هر دستگاهی که به گیرنده شما متصل است، همگام سازی کنید تا در حین مراجعه به آشپزخانه برای خوردن میان وعده هنوز هم در جریان موسیقی باشید.

اسپیکرهای پرتابل؟

برای شنیدن صدای با کیفیت در خارج از خانه، اسپیکر پرتابل بلوتوثی راه حلی مناسب است. این دستگاه ها می توانند به اندازه ای کوچک باشند تا در جیب شما قرار بگیرند یا به اندازه بوم باکس های دهه 80 باشند. اگر دوست دارید وقت خود را در ساحل یا روی آب بگذرانید، به دنبال یک مدل ضد آب باشید تا مطمئن شوید در برابر هر چیزی که پیش می آید دوام می آورد. امروزه اسپیکرهای بلوتوثی با استقبال زیادی مواجه بوده اند و در ادامه متن به بررسی بیشتر آن ها خواهیم پرداخت. اما در حال حاضر به نکاتی در مورد انتخاب بلندگویی با کیفیت می پردازیم:

انتخاب اسپیکرهای با کیفیت

بهترین اسپیکرها صدا را دقیقاً همانطور که ضبط شده است، پخش می کنند. متأسفانه، یک ویژگی ساده و همه جانبه وجود ندارد که بتوانید برای تعیین کیفیت اسپیکرها به آن توجه کنید. و از آنجا که کیفیت صدا می تواند جنبه ذهنی داشته باشد، اسپیکرهایی که برای یک سری از گوش ها بی عیب و نقص به نظر می رسند، ممکن است برای گوش های دیگر تیز به نظر برسند. در حالت ایده آل، شما باید قبل از خرید اسپیکر به صدای آن گوش دهید. با این وجود، می توانید به مشخصات زیر توجه کنید تا تصور نسبتاً خوبی از کیفیت اسپیکر به دست آورید.

حدود قیمت؟

هنگام انتخاب سیستم صوتی، تعیین بودجه برای اسپیکرها، تقویت کننده، سیم کشی و احتمالاً نصب آن ها بسیار مهم است. محدوده قیمت اسپیکرها به خودی خود فوق العاده گسترده است. باید بین بیشترین و به معنای شخصی تر، بهترین چیزی که می توانید با پول خود بدست آورید تمایز قائل شوید. اینجاست که ما وارد عمل می شویم. مطمئناً بزرگترین تصمیم در شروع خرید اسپیکر، به میزان هزینه قابل پرداخت شما مربوط می شود. در اینجا نکات واضح و چند نکته نه چندان بدیهی را به شما یادآوری می کنیم:

به عنوان مثال، اگر بودجه خود را قبل از دیدن آنچه در بازار موجود است تعیین کنید، جستجوی خود را بسیار محدود می کنید . شما همچنین باید به این فکر کنید که باید این بودجه را صرف چه چیزی کنید. در حالی که صرفه جویی و احتیاط همه خوب هستند، اما باید درجه ای از آینده نگری را نیز در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر قصد دارید سایر اجزای سیستم خود را ارتقا دهید، ممکن است مجبور باشید در بودجه خود تجدید نظر کنید. با کمی آینده نگری، صرف مبلغ اضافی، می تواند در طولانی مدت در هزینه شما صرفه جویی کند.

پاسخ فرکانسی؟

محدوده پاسخ فرکانسی یک اسپیکر، اندازه گیری میزان گسترده ای از صداها است که می تواند بازتولید کند. گوش انسان قادر به شنیدن صداهایی از 20 تا 20000 هرتز است. هرچه عدد کمتر باشد، تن کمتر است و برعکس. اکثر بلندگوها قادر به پاسخگویی از حدود 45 تا 20000 هرتز هستند. اما اینکه یک اسپیکر می تواند محدوده خاصی را پوشش دهد به این معنی نیست که برای هر فرکانس، صدای با کیفیتی را ارائه می دهد.

تنوع صدای خروجی اسپیکر می تواند سنجش مفیدی برای عملکرد آن باشد. این مشخصات تحت عنوان “+/- x dB” بیان شده است. هرچه واریانس محدودتر باشد، پاسخ اسپیکر مسطح تر یا دقیق تر است. واریانس های معمولی از +/- .5 دسی بل تا +/- 3 دسی بل متغیر است.

حساسیت؟

حساسیت یک اسپیکر معیاری برای کارآیی آن است. بلندگوهای بسیار حساس با ولتاژ معین حجم صدای بیشتری را تولید می کنند. این به شما این ایده را می دهد که چه تقویت کننده ای برای درایورهای اسپیکرها نیاز دارید. این اندازه گیری به صورت تعداد معین دسی بل در هر ورودی 2.83 ولت بیان می شود. به عنوان مثال: “88 دسی بل/2.83 ولت.”

انتقال قدرت

انتقال قدرت به شما می گوید که اسپیکرها تحمل حداکثر چه قدرتی را دارند. اگر یک اسپیکر “حداکثر 100 وات” رتبه بندی شده است، اگر یک تقویت کننده 200 واتی در هر کانال را انتخاب کنید، دیگر نگرانی نخواهید داشت. زیرا به احتمال زیاد هرگز این حجم از قدرت از اسپیکر خارج نخواهد شد. در واقع، چیزی که معمولاً به اسپیکر آسیب می رساند، استفاده از تقویت کننده بسیار کوچک و هدایت آن به سطح “برش” (اعوجاج) است. هارمونیک های سطح بالا در اعوجاج باعث آسیب می شوند. یک کلمه دیگر در مورد قدرت: اگر اسپیکرهای شما به درایور نیاز دارند، برای پشتیبانی از آن ها باید از تقویت کننده قدرتمند و مناسب استفاده کنید.؟

امپدانس

امپدانس اسپیکر به مقاومتی گفته می شود که تقویت کننده هنگام درایو یک اسپیکر معین با آن روبرو می شود. امروزه بیشتر اسپیکرها در میزان 8 اهم رتبه بندی می شوند. با این حال، امپدانس یک اسپیکر با فرکانس آن متفاوت است. تقویت کننده های حالت جامد مدرن می توانند به طور موثری، اسپیکرها را درایو کنند. با این حال، به دلایل بسیار پیچیده ای که نمی توان در اینجا توضیح داد، حتی اگر اکثر تقویت کننده ها به راحتی بار 6 اهم را تحمل می کنند، باز هم به دنبال بلندگوهایی با امپدانس “اسمی” 8 اهم باشید.؟

صحنه پردازی صدا

نکته مهم دیگر ایمیجینگ استریو یا “صداگذاری” است. اسپیکرهایی با صداگذاری عالی به شما این امکان را می دهند که “مکان” صداهای مختلف را به گونه ای که گویی گروه در مقابل شما اجرا می کند، بشنوید. شاید خواننده در جلو و مرکز باشد و گیتاریست و نوازنده کیبورد از هر دو طرف در حال نواختن باشند.

متأسفانه، مشخصات اسپیکر چیزی در مورد صداگذاری آن به شما نمی گوید. اما اگر در مورد یک مدل خاص سوالی دارید، می توانید بررسی های تکمیلی را مطالعه کنید. برای درک توانایی صداگذاری یک اسپیکر، مهم است که مستقیماً در مکانی بین اسپیکرها بنشینید.

گوش انسان به نشانه های تصحیح فضایی به شکل بازتاب های ظریف از سطوح اتاقی که موسیقی در آن ضبط شده است، به خوبی پاسخ می دهد. وقتی این بازتاب ها به خوبی ضبط و پخش شوند، نتیجه می تواند پرتره صوتی خیره کننده واقعی یک رویداد موسیقی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *