Furniture

درباره انتی ویروس ها بدانید ؟

آنتی ویروس چیست ؟

زمان انتشار : 1399/04/23 – 14:40

 آنتی ویروس چیست و چگونه کار می‌کند؟ یکی از سوالاتی می باشد که در هنگام عوض کردن ویندوز به آن برخواهید خورد زیرا لازمه هر کاری پس از نصب ویندوز داشتن یک آنتی ویروس قوی مناسب می باشد . پس برای کسب اطلاعات کامل در مورد آنتی ویروس چگونه کار میکند؟ در ادامه همراه ما بمانید. 


ویروس ها و برنامه های مخرب بدون اطلاع شما و از راه هایی مثل اینترنت ، فلش مموری ، بلوتوث ، دیسک و …. بر روی سیستم و یا موبایل قرار گرفته و اجرا میشوند و در نهایت دستگاه را دچار اشکال می کنند ؛ کاهش سرعت سیستم ، آسیب زدن به فایل های اجرایی ، آماده سازی سیستم برای هک ، قفل کردن اطلاعات و یا سرقت اطلاعات ، برخی از آسیب های ویروس ها و بدافزار ها هستند .

ویروس ها و اثرات مخرب ویروس ها مشکل بسیاری از کاربران و مخاطبان رایانه کمک است ، برای درک بهتر مسئله به یکی از مکالمات کاربر با کارشناس رایانه کمک نگاهی می اندازیم .

کاربر : الو رایانه کمک

کارشناس : رایانه کمک بفرمایید.

کاربر : اطلاعاتم تغییر کرده و برخی از اون ها شکلشون عوض شده و در فولدر دیگه ام اطلاعاتم قفل شدن، کمکم کنید لطفا ، این اطلاعات نتیجه ی کار و چندسال تلاشمه  .

کارشناس : توضیح بدین چه اتفاقی افتاده  

کاربر : تو اینترنت داشتم سرچ میکردم یک دفعه ایمیلی اومد من بازش کردم یه لینک داخلش بود که تا اون لینک رو باز کردم بعد اینجوری شد.

کارشناس : از چه آنتی ویروسی  یا نرم‌افزار ضدویروس استفاده میکنید.

کاربر : از پیام های آپدیت  آنتی ویروس خسته شدم ، پاکش کردم .

کارشناس : شما دچار ویروس باج افزار شدید و اطلاعاتتون رمز نگاری شده و اصولا در ازای باز کردن این رمز از شما درخواست پول می شود که بهتره هزینه ای را که خواستند پرداخت نکنید بعضی از این ویروس ها قفل بازگشایی دارند که میتونید به کمک آنها فایل هاتون رو باز کنید و اطلاعاتتون رو برگردانید شاید هم هیچ وقت فایل ها برنگرده

به کمک این مطلب ویروس ها را شناخته و برای همیشه از آن ها فاصله خواهیم گرفت .

قبل از معرفی ویروس و نحوه ی عملکرد آنتی ویروس ،  بررسی خواهیم کرد چه کسانی ویروس ها را می سازند و چرا به آن بدافزار می گویند این برنامه های مخرب را  افراد نخبه و باهوش ساخته و به دلیل اینکه ویروس ها و بدافزارها با نیت اشتباه (مخرب و مجرمانه) با هدفی دقیق ساخته میشوند به آن ها بدافزار می گویند در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد در این بحث جذاب با رایانه کمک همراه باشید .

ویروس چیست ؟

برنامه های مخربی که با هدف تخریب و یا ایجاد اختلال در عملکرد سیستم  ساخته و پخش می شود را ویروس می گویند، تمام ویروس ها و حتی خطرناک ترین ویروس های کامپیوتری به دو صورت منتقل می شوند.

 1. جهنده : این ویروس ها به طور خودکار و از طریق CD ، فلش مموری و …به طور خودکار پخش میشوند.
 2. راکد : این ویروس ها جابه جا نمیشوند و فقط بر روی سیستم نصب می شوند و معمولا فرد با باز کردن فایل آلوده در محیط های مثل اینترنت ، ایمیل و … در گیر این نوع ویروس میشود .

این مقاله درباره ی آنتی ویروس ها است قطعا تا به اینجا نگران ویروس های کامپیوتری شده اید اما نگران نباشید در ادامه نحوه ی عملکرد آنتی ویروس و بهترین آنتی ویروس های جهان را بررسی خواهیم کرد .  برای اینکه برای همیشه از ویروس ها در امان باشید از بسته ی آموزشی 10 مهارت شرکت رایانه کمک استفاده کنید، این مجموعه با فیلم ها و اطلاعات کامل به  شما آموزش می دهد که چگونه از  کامپیوتر خود مقابل ویروس ها و برنامه های مخرب محافظت کنید.

ویروس و آنتی ویروس به زبان ساده

آنتی ویروس چیست و انواع آن؟ سوالی می باشد که ممکنه برای هر کسی پیش بیاید آنتی ویروس یک برنامه برای شناسایی و حذف ویروس های کامپیوتری است و بهتر است همیشه از آنتی ویروس استفاده کنید زیرا این برنامه ها به غیر از شناسایی و پاکسازی ویروس ها و بدافزار ها ، از ورود به سایت های آلوده و خطرناک جلوگیری می کند.  یک آنتی ویروس خوب به کمک یک دیتا بیس قوی ساخته شده است که به کمک آن به شناسایی وحذف ویروس ها و بد افزار ها می پردازد البته کاربران برای استفاده از تمام  قابلیت های آنتی ویروس باید اشتراک سالانه و لایسنس اصلی آن را تهیه کنند باید بدانیم نسخه های مجانی آنتی ویروس نقص ها و ضعف های امنیتی بسیاری دارند. آیا میدانید نداشتن آنتی ویروس چه معایب و مضرراتی دارد؟

 اگر آنتی ویروس نداشته باشیم راه ورود ویروس ها و برنامه های مخرب به سیستم باز است ، و نهایت سیستم آسیب خواهد دید پس بهتره ویژگی های یک آنتی ویروس خوب را بشناسیم.

قابلیت های یک آنتی ویروس خوب

 • داشتن یک دیتابیس قوی و پرقدرت
 • قابلیت شناسایی و کنترل انواع بد افزار ها مانند ورم ها ، تروجان و ویروس ها
 • توان و قدرت بالا برای پاکسازی ویروس و بد افزار ها
 • قابلیت آپدیت به صورت خودکار
 • امکان اسکن در خارج از سیستم عامل (بوتیبل)
 • کسب درجه و رتبه ی بالا از مراکز معتبر
 • پشتیبانی و به روز رسانی های منظم و مداوم

آنتی ویروس کامپیوتری چیست؟

اکنون که با مفهوم آنتی ویروس آشنا شدید باید بدانید که الکوریتم نرم افزار های ویروس یاب تقریبا به یک صورت است، اما در هر پلتفرم  و سیستم عامل به صورت متفاوت است و شما نمیتوانید آنتی ویروس برای گوشی موبایل را بر روی رایانه نصب کنید. اما برخی از شرکت های بزرگ که در این زمینه فعالیت میکنند، برای تمام سیستم عامل ها نرم افزار های آنتی ویروس خود را عرضه کرده اند.

Antivirus کامپیوتر نقش یک محافظ از اطلاعات شما در برابر بد افزار ها و هکر ها را بازی میکند، و اگر یک آنتی ویروس اورجینال و سالم را بر روی دستگاه خود نصب نکنید ممکن است در زمان نگه داری از اطلاعات دچار مشکل شده و نتواند وظیفه خود را به درستی انجام دهد. از این جهت کارشناسان رایانه کمک تمام ویروس کش های کامپیوتر قوی ( مانند AVIRA  و Eset ) را در سایت دانلود رایانه کمک برای شما آماده کرده اند که میتوانید آنها را دانلود و نصب کنید.

لیست دانلود بهترین antivirus های سال برای کامپیوتر

نحوهی عملکرد آنتی ویروس

آنتی ویروس در زمان اسکن فایل ها ، تمامی فایل ها و اطلاعات شما را با دیتابیس خود مقایسه می کند ؛ با شناسایی  فایل های مخرب و مشکوک ،  تمامی این فایل های به لیست سیاه آنتی ویروس فرستاده میشود ، آنتی ویروس آن ها را چک می کند و در صورت نیاز برای بررسی بیشتر آن ها را به لابراتوار آنتی ویروس می فرستد.

شرکت های سازنده آنتی ویروس با یک فکر و ایده نو  عملکرد آنتی ویروس ها را ارتقا بخشیدند این شرکتها  لابراتواری دارند و مشترکین آنتی ویروس از طریق ورود در سایت  به این لابراتوار متصل می شوند ، این سایت فایل های مشکوک کاربران را دریافت کرده سپس آن ها را کنترل و اسکن میکنند ، با این کار ویروس ها و بد افزار های کاربران با جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا شناسایی و پاک میشوند.

همه چیز درباره ی آنتی ویروس  و ویروس یاب چیست را بررسی خواهیم کرد شاید برای شما جالب باشد ، محل تاثیر گذاری انواع ویروس ها معمولا در فایل ها اجرایی ، فایل های راه انداز و جدول پارتیشن است.

انواع ویروس ها معمولا در چند دسته اصلی ورم ها ، کرم ها ، اسب های تراوا ، و اسپای ور قرار میگیرند و ویروس ها براساس هدف آلوده سازی به چند دسته تقسیم میشوند.

انواع ویروس های کامپیوتر و تلفن همراه

ویروس ها براساس هدف آلوده سازی معمولا به 9 دسته تقسیم می شوند.

 1. ویروس فایلی
 2. ویروس های ماکرو
 3. ویروس های بوت و پارتیشن سکتور
 4. ویروس های اسکریپیتی
 5. ویروس های کدگذار
 6. ویروس های مخفی کار
 7. ویروس های چند شکلی
 8. ویروس های فعال شونده
 9. ویروس های مقیم حافظه

نشانه ها وجود ویروس 

 علائم ویروسی  شدن سیستم شامل موارد متعددی می شود به طور کلی یک سیستم زمانی که دچار ویروس می شود عملکرد و سرعت اجرای سیستم کاهش می یابد یا سیستم عامل اجرا نمیشود شاید هم فایل های بوت آسیب ببینند در برخی از موارد فایل ها و اطلاعات در سیستم پاک شده و یا فرمت آن عوض میشود حتی یک مورد از این ویروس ها  ، اطلاعات را در هارد قفل می کند و از قربانی برای باز گشایی فایل های شخصی یا کاریش در خواست پول میکند.

از دیگر نشانه های ویروسی شدن کامپیوتر اختلال در کار رم ، هارد و CPU  است که باعث افت سرعت و اختلال در اجرای سایر دستگاه ها مثل چاپ گر یا بلندگو  و … میشود.

نکته : زمانی که همواره CPU شما بیشتر از 70 درصد و هارد شما بیشتر از 90 درصد ظرفیت و توان خود استفاده می کند خطر وجود ویروس شما را تهدید می کند . برای کنترل این موارد بر روی نوار استارت راست کلیک کرده و start task manager را بزنید و به سربرگ performance بروید.

 

بیشترین و بهترین آنتی ویروس ها

برای بررسی دقیق و شناسایی بهترین آنتی ویروس ها  و پاسخ به سوال کدام آنتی ویروس بهتر است ؟ چهار مشخصه و فاکتور در 3 آنتی ویروس برتر ایران و جهان را بررسی می کنیم .کارشناسان و متخصصان کامیپیوتر در یک نظر سنجی آن ها را مقایسه کردند و به آن ها نمره دادند.

نام آنتی ویروسقدرت شناسایی و حذف ویروسعملکرد سیستم عامل و سرعت اجرا آنتی ویروسنصب سریع و محیط کاربری سادهدفعات به روزرسانی در طول روز و حجم دانلود
Kaspersky90858599
Bit Defender89808098
ESET85909868

اما باید بدانیم برترین آنتی ویروس ها ایرانی کدامند .

بهترین آنتی ویروس ها در ایران


 شناسایی یک آنتی ویروس خوب بسیار مهم است و سیستم را از هرگونه خطر یا تهدید حفظ می کند شما همیشه باید به فکر خرید یک آنتی ویروس اورجینال باشید.بهترین آنتی ویروس برای کامپیوتر ، قوی ترین آنتی ویروس برای اندروید و آنتی ویروس های محبوب برای آیفون ، سوالات مردم و اکثر کاربران رایانه کمک است ، قبل  از پاسخگویی به این سوال ها آنتی ویروس های ایرانی را بررسی می کنیم. آنتی ویروس های توسینو و پادویش ، بهترین آنتی ویروس های ایرانی می باشند اما هنوز این آنتی ویروس ها با جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا فاصله دارند و استفاده از آن ها را توصیه نمی کنیم.

نحوه ی خرید آنتی ویروس

حتی فروشگاه های نرم افزار و خدمات کامپیوتری  نمی توانند در شناسایی یک آنتی ویروس به شما کمک کنند . این مراکز معمولا با توجه به CD ها و نرم افزارهای خود مشتری را راهنمایی میکنند ، اجازه بدهید برای حل این مشکل از از تجربه ی کارشناسان رایانه کمک ، کمک بگیریم جالب است بدانید بعد از بررسی دقیق توانایی ها و ویژگی های آنتی ویروس ها ، سه آنتی ویروس ایست ، اویرا  ، کسپر اسکای و دو آنتی ، اسپای هانتر و ملوربایت را مور تایید و برای دانلود و استفاده ی کاربران در سایت دانلود نرم افزار خود قرار داده است .

اما به دلیل قدرت شناسایی یا حذف انواع ویروس ها ، سرعت اجرای مناسب  و  امکانات فراوان آنتی ویروس eset  ، فقط آنتی ویروسEset Smart Security را تایید و اقدام به فروش لایسنس و اشترک سالانه ی این آنتی ویروس به مردم می کند.

شما با پرداخت هزینه و یک اشتراک سالانه می توانید دو دستگاه خود را از هر گونه خطر ،  تهدید و برنامه های مخرب محفاظت کنید .برای خرید لایسنس آنتی ویروس Eset Smart Security

راه های ساده برای جلوگیری از ویروس شدن کامپیوتر؟

آنتی ویروس ها معجزه نمی کنند اما با به روز رسانی ها و پشیتیبانی های مداوم شرکت های سازنده ی آنتی ویروس روز به روز بهتر و کامل تر میشوند و یک آنتی ویروس به روز که براساس آخرین بررسی وشناسایی فایل های مخرب یا ویروس ها تنظیم و ساخته شده ،همیار کامپیوتر و اطلاعات شما است پس روزرسانی های جدید  یک آنتی ویروس امری مهم بوده و به امنیت سیستم شما کمک شایانی می کند پس بهتر است که نسبت به آپدیت آنتی ویروس خود همین حالا اقدام کنید.

همانطور که می دانید ، ویروس ها ، بد افزارها و برنامه های مخرب هرچند پر خطر و پر ضرر هستند اما شما اگر چند نکته ی ساده را رعایت کنید این بد افزار ها نمی توانند هیچ آسیبی به سیستم شما برسانند ؛ در قدم اول بهتر است از فایل های کاری ، شخصی و مهم خود روزانه بکاپ بگیرید و در چند محل (هارد های)مختلف ذخیره کنید پیشنهاد ما استفاده از هارد های اکسترنال یا استفاده از حافظه فضای ابری است.

 شاید برای شما جالب باشد : فضای ابری و فواید استفاده از آن

قدم دوم: همیشه یک آنتی ویروس نصب داشته باشید ، از فایروال آن و یا دیوار آتش ویندوز به طور معمول استفاده کنید. هیچ گاه بر روی داریوهایی که ویندوز بر روی آن نصب هستند اطلاعات مهمی نگذارید و همیشه حجم کمتری از اطلاعات را در آن قرار دهید زیرا اگر ویندوز اجرا نشود فایل های موجود در این درایو تهدید شده و در معرض خطر و نابودی قرار دارد همچنین در قدم سوم: اصرار بی دلیل به استفاده از ویندوز های رها شده و قدیمی که دیگر پشتیبانی نمی شود مثل ویندوز xp و ویندوز 7 ،نداشته باشید همیشه نسخه های جدید ویندوز قابل اطمینان تر هستند و امنیت بسیار بالاتری دارند که با پشتیبانی های منظم شرکت مایکروسافت در هر به روز رسانی جدید، مشکلات و ایرادهای ورژن قبلی آن برطرف میشود.

در قدم چهارم: از ویندوز دیفندر استفاده کنید .

بهترین آنتی ویروس های سال 2021 برای کامپیوتر و تلفن همراه

کارشناسان امنیت سایبری هر ساله با بررسی ویروس های جدید و حملات هکرهای مختلف سعی می‌کنند قوی‌ترین آنتی ویروس های جهان را به کاربران معرفی کنند تا افراد بتوانند بهترین انتخاب را داشته باشند.

بهترین برنامه ضد ویروس بر اساس عواملی مانند (میزان قیمت لایسنس سالانه، میزان قدرت لایه های امنیت آن در برابر ویروس ها و کرم ها، میزان مقاومت از اطلاعات کاربر در برابر نفوذ هکر ها، میزان کد گذاری اطللاعات کاربران و…) محاسبه می‌شود که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

Bitdefender Antivirus Plus بهترین آنتی ویروس برای همه دیوایس ها

Norton 360 With LifeLock :بهترین آنتی ویروس برای کاربران ویندوز

Webroot SecureAnywhere for Mac : قویترین آنتی ویروس برای کاربران مک بوک

McAfee Antivirus Plus : برای همه دیوایس ها

Kaspersky Free Antivirus : بهترین آنتی ویروس از نظر امکانات و رایگان بودن

ESET NOD32 Antivirus : قویترین آنتی ویروس برای همه دستگاه ها

ویروس یاب چیست و چگونه کار میکند؟

یکی از مهم‌ترین قسمت های antivirus که وظیفه شناسایی ویروس ها دارند scanner آنها است، این بخش وظیفه دارد تا به صورت کامل هارد دیوایس شما را اسکن کرده و هر چیز مشکوکی را به شما گزارش دهد.

البیته وبسایت ها و برنامه های مختلفی وجود دارند که می‌توانند این کار را برای شما انجام دهند، اما پس از شناسایی ویروس امکان حذف یا قرنطینه کردن آن را ندارند، به همین دلیل پیشنهاد میکنیم که بر روی کامپیوتر خود آنتی ویروس نصب کند تا به صورت یک برنامه به تمام این قابلیت ها دسترسی داشته باشید.

هنگامی که اسکنر آنتی ویروس با موفقیت یک ویروس یا بدافزار را شناسایی کند، آن را پاک کرده یا به قرنطینه منتقل می کند. همین موضوع باعث می‌شود تا فایل های شما ویروسی نشوند.

ویندوز دیفیندر چیست؟

شرکت مایکروسافت از سال 2004 ویندوز دیفندر را به طور آزمایش در سیستم عامل های خود قرار داد ویندوز دیفندر در واقع آنتی ویروس درونی ویندوز است در ابتدا این برنامه بسیار ساده و کوچک بود که به مرور زمان پیشرفت را در آن شاهد هستیم به طوری که امروز به یک جایگاه امن برای کاربران ویندوز شرکت ماکروسافت به خصوص در ویندوز 8 و 10 تبدیل شده است و روز به روز در نسخه های جدیدش به لحاظ کیفی و فنی به آنتی ویروس های برتر جهان نزدیک و نزدیک تر میشود.

ویندوز دیفندر امکان اسکن کردن فایل ها و اطلاعات شما را دارد همچنین با فعال کردن Firewall&Network Protection ، دیوار امنیتی آن در اینترنت فعال شده و اجازه ی ورود فایل ها و برنامه های مخرب به سیستم شما را نمی دهد البته با شناسایی سایت های مشکوک ، از ورود به آن سایت ها جلوگیری میکند که امنیت خوبی را در اینترنت برای شما فراهم میکند.
اصلا نگران به روز رسانی ویندوز دیفیندر نباشید بیت دیفندر در هربار آپدیت شدن ویندوز به طور خودکار به روزرسانی می شود.

 

کلام آخر :

امیدوارم هیچ وقت اسیر ویروس های کامپیوتری و بد افزار ها نشوید ،  در این مطلب راه های جلوگیری از ویروسی شدن سیستم و معرفی برترین آنتی ویروس ها را بیان کردیم اگر درگیر ویروس های کامپیوتری شدید  در این راه مطلب انواع هکرها و بازیابی اطلاعات در ویندوز به شما کمک می کند.

زمانی که سیستم شما ویروسی می شود باید سریعا آن را درمان کنید و اورژانس کامپیوتر را خبر کنید.

حل مشکلات کامپیوتری مردم و کاربران در کمترین زمان ، با بالاترین دقت ، هدف ما در رایانه کمک است ؛ اگر شما کاربران عزیز با مشکلات سخت افزاری ، مشکلات نرم افزاری و موارد جدید مواجه شدید با پاسخ گویی تلفنی و سرویس حضوری کارشناسان رایانه کمک به حل مشکلات رایانه ای خود بپردازید ، تعمیر قطعات سخت افزاری ، حل مشکلات گوشی و نرم افزارهای پر کاربرد از دیگر خدمات رایانه کمک است. همیشه به صورت آنلاین در هر نقطه از جهان به کمک کامپیوتر و اینترنت در سیستم شما و در کنار شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *